SMYCKESSET, 6 delar, silver samt bergskristall, Karl Laine, Finland, 1900-tal.
415864. SMYCKESSET, 6 delar, silver samt bergskristall, Karl Laine, Finland, 1900-tal.
Armband, stelt, längd 5,8, bredd 4,8 cm
Örhängen, ett par, diameter 1 cm
Ring, justerbar storlek, smyckets diameter 1,6 cm
Hängsmycke på kedja, droppformad, höjd 4,5 cm, kedjans längd 68 cm
Hängsmycke på kedja, rund, diameter 2,8 cm, kedjans längd 60 cm.
Bruksslitage, bergskristallen på ringen med slitage.