415520. AXEL EINAR HJORTH. Stolar "Lovö" med hög rygg, ett par, syrabetsad furu. Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Svängd rygg med järnbeslag. Lösa dynor klädda i blått tyg.
Proveniens
Bruksslitage, fläckar, repor, dynor med fläckar.
Axel Einar Hjorth (1888–1959)