PAYKULL, GUSTAf VON. Gustaf von Paykulls samlade svenska skrifter, första bandet (allt som utkommit) (1814); Domald, tragedie i fem acter, med chorer, (1783); Ordens vurmen, comedie i tre acter första gången uppförd på svenska theatern i Stockholm den 5 februari 1785, (1785); Anacreon, Sapho, Bion och Moschus (översättning av Paykull). 4 volymer.
Varierande mått, största boken 230 x 190 mm.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Varierande skick, ej fullständigt genomgångna.