415493. AXEL EINAR HJORTH. Stolar "Utö", 6 st, syrabetsad furu. Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Skålformad sits samt spjälrygg.
Proveniens
Bruksslitage, fläckar, smärre sprickor, något rangliga.
Axel Einar Hjorth (1888–1959)