MYNTSAMLING, Mestadels Sverige, 1600-1900-tal.

415396. MYNTSAMLING, Mestadels Sverige, 1600-1900-tal.

Spanska, Ryska, Uruguayanska, Danska, Peruanska, Argentinska, Tyska, Chilenska, Jamaicanska, Franska, Bolivianska, Brasilianska, Amerikanska, Kinesiska samt Svenska och Norska mynt.

De utländska mynten varierar från 1600-talet till 1900-talet. De flesta av dem 1800-tal. De är i silver, brons och koppar.

De flesta Svenska mynt 1800/1900-tal
Delvis silvermynt
18 stycken 5 öre 1940-1952
2 stycken 2 kr 1900 samt 1907
5 kr 1954

Ingår gör även ett kassaskrin i plåt med nyckel och 5 sedlar.

Bruksslitage samt ej genomgångna i sin helhet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Delvis silvermynt
18 stycken 5 öre 1940-1952
2 stycken 2 kr 1900 samt 1907
5 kr 1954

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 623