415359. VINKANNA, slipat glas och tenn, 1700-tal.
Har enligt uppgift använts till förvaring av nattvardsvin i Kung Karls Kyrka i Kungsör
Kanna i glas med slipad dekor av blomma, samt frostat glas, Fotstöd samt lock i tenn
Höjd 29 cm.
Enstaka ränder med invändig beläggning, tennlocket lite löst samt slitage.
Höjd 29 cm.