STOLAR, ett par, gustavianska. Stämplade OBS, Olaus Bengtsson, Hassungared 2, Lindome (1766-1845).

415273. STOLAR, ett par, gustavianska. Stämplade OBS, Olaus Bengtsson, Hassungared 2, Lindome (1766-1845).

Genombruten ryggbricka med kopplat spjälknippe och fleuron, dekor av humlekvist och bladsnitt, överkragade ben. Fast stoppad och tygklädd sits.

Bruksslitage, förstärkningar. Senare bemålning, stoppning och tyg. Tyg med skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 407