415273. STOLAR, ett par, gustavianska. Stämplade OBS, Olaus Bengtsson, Hassungared 2, Lindome (1766-1845).
Genombruten ryggbricka med kopplat spjälknippe och fleuron, dekor av humlekvist och bladsnitt, överkragade ben. Fast stoppad och tygklädd sits.
Bruksslitage, förstärkningar. Senare bemålning, stoppning och tyg. Tyg med skador.