414620. CANAPÉ, bonad björk, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Längd 185, bredd 67, rygghöjd 90, sitthöjd 43, sittdjup 56 cm.
Bruksslitage, repor samt märken. Tyget med smuts samt stoppning lite hård. Mindre avslag längd undersida/kant på fötter. Senare bakstycke.