4138093. SKRIVBORD, Sverige, 1930-tal.
Skrivbord, skulpterad ek, Sverige. Snidade detaljer med sfinx på benställning. 3 lådor i sarg.
Höjd 75,5 cm
Mått på skiva 160 x 82 cm.
Nyckel saknas, höger låda låst och saknar bussning. Mindre bruks och ytslitage med mindre märken på skiva.
Nycklar saknas.