A. R. PENCK (1939-2017). Utan titel.

4137477. A. R. PENCK (1939-2017). Utan titel.

A. R. Penck (1939-2017), Utan titel, akvarell i två färger, 1987, signerad med blyerts längst ner till höger, daterad på baksidan och inskriven '2/87 - 3/5', troligen ur en serie om 5 akvareller, ca. 31 x 40,8 cm, inramad bakom passepartout och glas, med ram ca. 49 x 58 cm

PROVENIENS: Hamburgs privata samling, tidigare Hauswedell & Nolte auktion, auktion 8.6.2000, nr 921.

A. R. Penck (egentligen Ralf Winkler) är en av de framstående tyska konstnärerna under efterkrigstiden. Hans visuella språk, som utvecklades i början av 1960-talet, förblev banbrytande för internationell samtidskonst och påverkade konstnärer som Keith Haring, som utforskade Pencks verk i New York i början av 1980-talet. Pencks konstnärliga karriär tog honom från autodidaktiska början, avslag och förföljelse av statens säkerhet i det forna DDR till internationell framgång, deltagande i Documenta 5, 7 och IX, Venedigbiennalen och utnämning till professor i måleri vid Düsseldorfs konstakademi 1988. Penck tillbringade de senaste åren i avskildhet i Dublin/Irland.

Monterad på baksidan av överkanten med monteringstejp på tre ställen i passepartout.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 299