413718. SEKRETÄR, gustaviansk stil, 1900-tal.
Rak form med lätt svängda ben. Fanérad med inläggningar av linjer i mörkare träslag. Två lådor i sargen. Skrivklaff med bakomliggande inredning med fack och lådor. Längd 90 cm Bredd 40 cm Höjd 111 cm.
Beslag samt nyckel något rostiga. Bruksslitage. Märke på sekretären front efter klisterlapp; se bild. Behandlad yta.