FAT, chamotte, "Spectra", modell 1067, Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby. 1900-talets mitt.

413560. FAT, chamotte, "Spectra", modell 1067, Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby. 1900-talets mitt.

Dekor i form av fiskar och havsväxter. Stämplad.
Längd 37 cm.

Smärre bruksslitage, några små porer i glasyren från tillverkningen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 37 cm.

Antal besök: 1 265