SIMON GATE. "Draperiskålen", skål, Orrefors, graverad dekor av antikiserade kvinnofigurer med slöjor samt draperier. Signerad Orrefors Gate 109. 1926 TL (Thure Löfgren).

4131005. SIMON GATE. "Draperiskålen", skål, Orrefors, graverad dekor av antikiserade kvinnofigurer med slöjor samt draperier. Signerad Orrefors Gate 109. 1926 TL (Thure Löfgren).

Höjd ca 12, största vid 24 cm

Hedberg är efternamnet på en släkt med en intressant sammansättning av kulturpersonligheter verksamma under 1800- och 1900-talet. Den förste mer bemärkte personen i släkten är författaren och skådespelaren Frans Hedberg (1828-1908) enormt produktiv främst som pjäsförfattare. Frans var gift med skådespelerskan Amanda Broman och i deras barnaskara fortsätter den konstnärliga ådran. Bland
dessa märks författaren och dramatikern Tor Hedberg (1862-1931) som bl a var dramatenchef och intendent på Thielska Galleriet. En bror till honom var konstnären Bengt Hedberg och en syster översättaren Walborg Hedberg. Även näringslivet är representerat i släkten i form av företagsledaren Nils Hedberg och sonen Sven som var ingenjör. Denna temaauktion innehåller ting ärvda från olika håll i släkten, vissa av dem ända från Frans Hedberg som är farfars far till Jan Hedberg vars föremål här säljs som "Hedbergiana".

Smärre slitage.

Tema

Hedbergiana

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 12, största vid 24 cm

Smärre slitage.

Tema

Hedbergiana

Antal besök: 1 156