412798. LJUSLYKTOR / BURKAR, 3 st, glas, Alf Wallander, Kosta, för Stockholmsutställningen 1909.
Formblåsta i gul, röd och blå glasmassa. Märkta "Dessin, Wallander, Kosta" i relief i botten.
Höjd ca 9 cm.
Bruksslitage, smärre nagg på mynningens insida.