412779. ARTHUR PERCY. Golvvas, stengods, modell CT, Gefle Porslinsfabrik, 1900-talets första hälft.
Stämplad. Vit glasyr, dekor i relief. Höjd 37 cm, diameter ca 34 cm.
Smärre bruksslitage, enstaka märken under fotringen.
Arthur Percy (1886–1976)