KRISTALLKRONA i rokokostil med åtta ljusarmar. 1900-talets förra hälft.

412358. KRISTALLKRONA i rokokostil med åtta ljusarmar. 1900-talets förra hälft.

Burformad stomme av reliefmönstrad mässing, behängd med droppformade prismor i plymer samt med avslutande klot. Delvis glasad mittstam och mittobelisk. Åtta ljusarmar med benvita skärmar, två ljuspunkter.
Diameter 52, höjd 75 cm.

Bruksskick. Elen är ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 52, höjd 75 cm.

Antal besök: 1 640