UNBEKANNTER KÜNSTLER. Art Informel verk, blandteknik på papper, signerad.

412100. UNBEKANNTER KÜNSTLER. Art Informel verk, blandteknik på papper, signerad.

Infomel verk, signerad och daterad

-massan. 68,5 x 96 cm (höjd x bredd)

Termen Art Informel hänvisar till en stil eller kännetecknar en konstnärlig hållning som står emot klassiska former och kompositionsprinciper. Ett viktigt inslag i denna attityd är principen om formlöshet såväl som övergången till upplösning och synergin av formformningsbildningen.
Det fick sitt namn efter Michel Tapié, som myntade termen: art informel 1951 i en Parisutställning.
Det erbjudna arbetet är signerat och ett modernt informellt arbete på tjockt papper från 1990.
Tekniskt, en form upplöstes med färg eller ingen form följdes enligt kompositionsprinciper. Vidare användes hjälpmedel såsom spatlar eller ”repor” strukturbildande element. Allt under förutsättningen att skapa en handling av metamorfos genom flyktiga rörelser.

Bra tillstånd av bevarande. Delvis veck och slitage längs kanterna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 698