412048. HYLLSYSTEM, omkring 1900-talets mitt.
27 hyllplan, ca 60 x 25 cm
6 skenor, längd ca 148 cm
2 skenor, längd 150 cm
7 skenor, längd ca 24,5 cm
1 skena, längd ca 25 cm
54 hyllbärande beslag.
Slitage, fläckar, märken. Skenor med senare avkapning. Skenornas längd något varierande samt något sneda i avkapningar.