FÅTÖLJER, ett par, "Eva", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson.

411937. FÅTÖLJER, ett par, "Eva", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson.

Originalklädsel i sadegjord.

Fåtöljen formgavs 1941 av Bruno Mathsson. Dessa stolar är märkta med pappersetiketter varav den ena med handskriven monogramsignering samt datering '41.

Bruksslitage. Senare skruvar. Klädsel med smärre skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Originalklädsel i sadegjord.

Antal besök: 1 697