FÅTÖLJER, ett par, "Eva", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson.
411937. FÅTÖLJER, ett par, "Eva", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson.
Originalklädsel i sadegjord.
Fåtöljen formgavs 1941 av Bruno Mathsson. Dessa stolar är märkta med pappersetiketter varav den ena med handskriven monogramsignering samt datering '41.
Bruksslitage. Senare skruvar. Klädsel med smärre skador.
Originalklädsel i sadegjord.