KAFFESERVIS 34 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
411155. KAFFESERVIS 34 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
Servis i vitt porslin med dekor av grön och lila kvistar, signerad Rörstrand i botten.
Kaffekanna, höjd 19 cm.
Gräddsnipa, höjd 6 cm.
Sockerskål, höjd 7 cm.
Assietter 12 st, diameter 17 cm.
Kaffefat 10 st, diameter 13,5 cm.
Kaffekoppar 9 st, höjd 6 cm.
Kaffekanna, höjd 19 cm.
Gräddsnipa, höjd 6 cm.
Sockerskål, höjd 7 cm.
Kaffekoppar 9 st, höjd 6 cm.