Olja på pannå, 35 x 91 cm. Rammått 47 x 103 cm. Signerad Ekström och daterad 3 II 60.
UTSTÄLLNINGAR
Svenska Institutet: 1962, The American Federation Of Arts, "Twelve Swedish painters", 1963.
Ovanstående var en vandringsutställning med Erland Brand, Sven Erixson, Öyvind Fahlström, Staffan Hallström, C.O Hultén, Lage Lindell, Evert Lundquist, Olle Nyman, K A Pehrson, C F Reuterswärd och Arvid Widerberg. Projektet var ett samarbete mellan American Federation of Arts, Svenska Institutet, och Moderna Museet i Stockholm. Utställningen sammanställdes av Liss Eriksson, KG Hultén, Stellan Mörner och Göran Söderström.
UTSTÄLLNINGAR