410530. FÅTÖLJ samt FOTPALL, "Lamino", Yngve Ekström, Swedese, 1960-tal.
Klädd i fårskinn, dock ej original. Originalväv på baksidan.
Formgiven 1956. Fåtöljen röstades fram som århundradets svenska möbel av Sköna Hems läsare inför milleniumskiftet. Enligt uppgift inköpt på 1960-talet.