FÅTÖLJER, ett par, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist, 1960-tal.

410510. FÅTÖLJER, ett par, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist, 1960-tal.

Mahogny. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädda armlän.

Omklädd i handvävt ulltyg med dragkedja. Pikerad med klädda knappar samt passpoal i läder. Ny sadelgjord.

Formgiven 1963 av Kerstin Hörlin-Holmquist. Tillverkad av OPE Möbler. Etikettmärkt. Enligt uppgift inköpta av nuvarande ägarna på 1960-tal.

Minimalt slitage. Smärre slagmärken kan förekomma.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 897