TRÄUBLE HALSBAND OCH ETT PAR CLIP-ON ÖRHÄNGEN, Nürnberg 1800-talets halva.

410499. TRÄUBLE HALSBAND OCH ETT PAR CLIP-ON ÖRHÄNGEN, Nürnberg 1800-talets halva.

Åtta rad falanger, trapetsformad platta täckt med silver filigran på framsidan, bågformad hänge med slutlig stiliserad, bladkantad druva, krok stängning; öronklämmor i silver filigran blomma. silver Lås stämplat med stadsstämpel, mästarstämpel med kejserlig orb och finhetsbeteckning ”13" parti, klämmor stämplade 935. halsband L. 34 cm, clips H. 1,7 cm, totalt 87 g - Jfr Nürnberg guldsmede MZ1064, BZ51, FZ13.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Antal besök: 1 272