410311. ALY BEN SALEM. 1910-2001 olja på pannå, signerad, daterad -47.
Aly Ben Salem, Tunisisk/ Svensk bildkonstnär, Salem utbildade sig vid akademin i Tunis samt Paris.Han flyttade till Sverige efter kontakt med den svenska konstnärskolonin i Paris. Motiven föreställer ofta vackra kvinnofigurer, eller sagolika djur.
Med ram 104 x 79 cm.
Med ram 104 x 79 cm.