POKAL, glas, möjligen Kosta, 1700-tal.

410141. POKAL, glas, möjligen Kosta, 1700-tal.

Brunfärgad.
Glasmassa med lusor, sliror, luftbubblor.
Rått puntelmärke.
Spår av äldre bemålning.
Höjd 19 cm
Fotens diameter 82 mm
Kupan diameter 79 mm.

Ålders samt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Brunfärgad.
Rått puntelmärke.
Spår av äldre bemålning.
Höjd 19 cm
Fotens diameter 82 mm
Kupan diameter 79 mm.

Ålders samt bruksslitage.

Antal besök: 1 073