409995. DOSOR, 2 st, silver, bl.a. spetsoval, Eric Nordin (1842-1868), Sundsvall, 1849.
Dosa, Eric Nordin, längd 97, bredd 51, höjd 17 mm, vikt 35 gram. Dosa, svenska importstämplar, längd 79, bredd 43, höjd 22,5 mm, vikt 52 gram.
Bruksslitage. Repor. Märken. Bucklor. Mindre spricka i Eric Nordin dosans bakkant.