BAJONETT, sk permissionsbajonett , FM Mattsson, Mora.

409538. BAJONETT, sk permissionsbajonett , FM Mattsson, Mora.

Total längd inkl gehäng och skida ca 36 cm

Permissionsbajonetten tillverkades i olika modeller av FM Mattson i Mora från andra världskriget fram till 1962. Den är inspirerad av tyska motsvarigheter från 1920-1930-talen men var till skillnad från dessa varken avsedd eller tillåten att bäras till uniform. Källa: www.gotavapen.se.

Slitage, repor, avslag på kavelplatta, gravyr med datering 1942.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 6 695