FICKUR, boett 14 k guld, spindelgång, Jaquemarts, Frankrike, omkring sekelskiftet 1800.

409182. FICKUR, boett 14 k guld, spindelgång, Jaquemarts, Frankrike, omkring sekelskiftet 1800.

Jaquemarts med boett i 14 k guld, Spindelgång, urtavla av emalj med 2 rörliga figurer i möjligen silver samt förgyllt silver. Urtavla i emalj. Repeter.
Urets diameter 5,5 cm.

Bucklor, repor samt lagningar i boett, avbruten timvisare samt ej genomgången.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Urets diameter 5,5 cm.

Nyckel/nycklar finns.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 751