FICKUR, boett 14 k guld, spindelgång, Jaquemarts, Frankrike, omkring sekelskiftet 1800.
409182. FICKUR, boett 14 k guld, spindelgång, Jaquemarts, Frankrike, omkring sekelskiftet 1800.
Jaquemarts med boett i 14 k guld, Spindelgång, urtavla av emalj med 2 rörliga figurer i möjligen silver samt förgyllt silver. Urtavla i emalj. Repeter.
Urets diameter 5,5 cm.
Bucklor, repor samt lagningar i boett, avbruten timvisare samt ej genomgången.
Urets diameter 5,5 cm.