TAKLAMPOR, ett par, mässing, metall och glas, sannolikt Hans Bergström, Ateljé Lyktan, 1940-tal.

408451. TAKLAMPOR, ett par, mässing, metall och glas, sannolikt Hans Bergström, Ateljé Lyktan, 1940-tal.

Gallermodell i originallackerad metall med dekor av stjärnor, glaskupor i opalinglas. Höjd 60 cm, diameter.

Bruks och åldersrelaterat slitage samt patina, ett par lösa fästen för ståltrådarna. En lampkupa med sprickor i glaset. Gängor för kupor behöver dras åt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 612