LOTTEN RÖNQUIST. Motiv från Rom.

4083533. LOTTEN RÖNQUIST. Motiv från Rom.

Olja på pannå, 26 x 34 cm. Rammått 21 x 29 cm. Signerad L Rönquist och otydligt daterad 190? Roma

Lotten Rönquist antogs till Kungliga Konstakademin 1884. Bland studiekamraterna vid Akademin fanns Gottfrid Kallstenius, Gerda Roosval-Kallstenius, Anton Genberg, Anshelm Schultzberg, Carl Johansson, Verner Åkerman, Carl Flodman, Carolina Benedicks-Bruce, Ida Gisiko-Spärck, Hanna Pauli och Hilma af Klint. 1890 bröt hon upp från Sverige och bosatte sig i Paris, en tid som formade henne som konstnär. Hon tog in de nya influenserna och hennes måleri präglades av friluftsmåleriet men även med tydliga influenser av de kompromisslösa impressionisternas djärva färgbehandling.

Under 1892 var Rönquist verksam i konstnärskolonin Grèz-sur-Loing där vid denna tid även vännerna Waldemar Nyström, Gottfrid Kallstenius, Gerda Roosval-Kallstenius, Carolina Benedicks-Bruce och William Blair Bruce målade.

Lotten Rönquist fortsatte till Italien och utför här några av sina bästa målningar från platser som Capri och Rom. Auktionens pannå är utförd med djärva penseldrag, särskilt vegetationen i förgrunden och man slås även av den raffinerade färgbehandlingen med grönt och brunt i olika nyanser. Det är ett måleri av yppersta kvalitet som påminner om Anshelm Schultzbergs produktion i Frankrike på 1890-talet.

Lotten Rönquist (1864–1912)

Tema

Kvinnliga konstnärer - Skapande under 150 år

Gör en kostnadsfri värdering!

Lotten Rönquist (1864–1912)

Tema

Antal besök: 1 117