STUDSARE, ca 1850, signerad Lorenz Bössel in Suhl.
4083421. STUDSARE, ca 1850, signerad Lorenz Bössel in Suhl.
Damaskerad oktagonal pipa med text i guld, skuren stock och kolv i valnöt. Kolvlådelock i silver (ägarmärkt J Threme 1850).
Snälltryck, lås med säkring. Räfflad pipa kaliber 14mm.
Pipans längd 77cmTotalt 118,5cm.
Gott skick med normalt slitage med enstaka slagmärken och skavningar, hårspricka i framstocken.