407935. SPEGEL, sengustaviansk, stämpelsignerad Lago Lundén (Spegelmakare 1773 - 1819), Stockholm 1790-tal.
Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med bladformationer och medaljong. Stockholms hallstämpel 1790-tal. Höjd 126, bredd 48 cm.
Slitage. Färgbortfall. Medaljongen senare bemålad, ljus blå originalfärg syns bakom svarta färgen.