SPEGEL, sengustaviansk, stämpelsignerad Lago Lundén (Spegelmakare 1773 - 1819), Stockholm 1790-tal.

407935. SPEGEL, sengustaviansk, stämpelsignerad Lago Lundén (Spegelmakare 1773 - 1819), Stockholm 1790-tal.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med bladformationer och medaljong. Stockholms hallstämpel 1790-tal. Höjd 126, bredd 48 cm.

Slitage. Färgbortfall. Medaljongen senare bemålad, ljus blå originalfärg syns bakom svarta färgen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 056