KARMSTOLAR, 6 st, Karl-Johan, möjligen Johan Petter Grönvall 1780-1849, Stockholm, proveniens Jonsereds herrgård, Göteborg.
407751. KARMSTOLAR, 6 st, Karl-Johan, möjligen Johan Petter Grönvall 1780-1849, Stockholm, proveniens Jonsereds herrgård, Göteborg.
6 st karmstolar, Karl-Johan, Möjligen Johan Petter Grönvall, 1780-1849,Stockholm, Mästare 1816
Genombruten rygg, valnöt, valnötsfaner, fast stoppning.
En stol bär spår av Stockholm stolmakarämetets sigill
Sitthöjd 49 cm.
Sitthöjd 49 cm.