PALLASCH, 1800-talets första hälft.

407744. PALLASCH, 1800-talets första hälft.

Längd 102 cm, klingans längd 89 cm, tveeggad klinga med etsning "Viva donna Maria", mässingsfäste av fransk kavallerityp, balja av stål med två koppelringar.

Bruksskick, kaveltråden av/saknas delvis, spricka i parerbygel, baljan med smärre buckor och en gammal lagning vid doppskon.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 535