407569. SKRIVSKÅP, furu, 1700/1800-tal.
Skrivdel med bakomliggande lådor, svängt krön, överdel med bakomliggande hyllplan. 3 lådor.
Längd 107, bredd 51, höjd 194 cm.
Bruksslitage, sprickor samt märken, senare kompletterat. Ett av skrivdelens stag löst.
Nycklar saknas.