Olja på pannå, 121 x 151 cm, rammått 125,5 x 155 cm. Signerad Edvard Andersson, daterad 1950.
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap
UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 168
Vikingsberg 1961 nr 64
Vikingsberg 1991 nr 66.
Ytslitage, repa, färgbortfall längs kanterna.