EDVARD ANDERSSON. "Arkad".

EDVARD ANDERSSON. "Arkad".
4069988. EDVARD ANDERSSON. "Arkad".

Olja på pannå, 121 x 151 cm, rammått 125,5 x 155 cm. Signerad Edvard Andersson, daterad 1950.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 168
Vikingsberg 1961 nr 64
Vikingsberg 1991 nr 66.

Ytslitage, repa, färgbortfall längs kanterna.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Vikingsberg 1961 nr 64
Vikingsberg 1991 nr 66.

Tema

Antal besök: 1 160