Georges Griois (1872-1944), landskap, olja på duk, 1929, signerad och daterad, ca. 80 x 99 cm, med ram ca. 90 x 109 cm
George Griois är en fransk målare. Han föddes i Bologne-sur-Mer, där han studerade, stannade hela sitt liv och aktivt formade den lokala konstscenen.
Fina sprickor och enstaka små flisade bitar av färgskiktet/partiell färgförlust i kanterna.