GEORGES GRIOIS (1872-1944). landskap.

4055854. GEORGES GRIOIS (1872-1944). landskap.

Georges Griois (1872-1944), landskap, olja på duk, 1929, signerad och daterad, ca. 80 x 99 cm, med ram ca. 90 x 109 cm

George Griois är en fransk målare. Han föddes i Bologne-sur-Mer, där han studerade, stannade hela sitt liv och aktivt formade den lokala konstscenen.

Fina sprickor och enstaka små flisade bitar av färgskiktet/partiell färgförlust i kanterna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Adress
Hamburg - Bahrenfeld

Hamburg - Bahrenfeld
Gasstraße 4b
22761 Hamburg
Tyskland

Placering
Gemälde-Regal
Antal besök: 206