Runt bord av valnöt med två fanérade iläggsskivor à 48 cm. Svängda ben och skuren dekor.
Längd totalt 204, bredd (diameter) 109, höjd 73 cm.
Sex stolar i vanötsbetsad bok med böjda framben och genombruten rygg med balusterbricka och skurna rocailler.
Lös stoppad sits i blå sammet.
Bruksskick, repor förekommer.
Bruksskick, repor förekommer.