4049794. JOSEF KOHLSCHEIN (1884-1958). Wintersonne.
Josef Kohlschein (1884-1958), Vintersol, olja på duk, 1910, signerad och daterad 'Josef Kohlschein d. Jüng. 1910 ”, på baksidan med en gammal utställningsetikett från ”Lower Rhine Artists Association”, med titeln för hand här och inskrivet med konstnärens namn, också lokalt inskriven längst ner på bårramen ”Castle Antfeld bei Brigge i.W.”, ca. 71 x 70 cm, med ram ca. 91 x 90 cm
Josef Kohlschein den yngre studerade vid akademin i Düsseldorf från 1899 och blev masterstudent i Eugen Dückers landskapsklass.
Han var en av grundarna av Lower Rhine Secessionist Artists Group och var nära Sonderbund. Han förespråkade friluftsmålning och påverkades av fransk impressionism. Med lysande färger och små fläckar av färg skapade han landskap, interiörer och underbara blommiga stilleben.
Kelframe lätt penetrerande på överkanten, annars smärre tecken på slitage.