Liten maskintelegraf, 2. 1900-talets andra hälft.

4045633. Liten maskintelegraf, 2. 1900-talets andra hälft.

Mässing och glas. Rund spak på en konisk kolonn. Kommandon i rött och vitt på svart bakgrund. Inget integrerat klocksystem. Inte elektrifierad. H. ca. 37 cm.

tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

tecken på slitage.

Antal besök: 208