Kimono i randigt linne, fodrad i blått, bälte i svartvit chiffong, happi i svart siden, fodrad i rött, brodyr i guldtråd, kimonons längd ca 126, bältet 289x39, happins rygglängd ca 102cm, inköpta i Japan under 1970-tal, medföljande kartong, mått ca 10,56x30cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, ställvis blekt, hål, märken.