Joan Abelló Prat (1922-2008), Magnolia, olja på duk, 1983, signerad, signerad igen på baksidan, daterad och titeln, ca. 44 x 51,5 cm, med ram ca. 61 x 69 cm
Den katalanska målaren och grafikern Joan Abelló Prat började sin karriär som autodidakt. Han studerade i Barcelona och blev student av Pere Pruna. Många studieresor tog honom genom Europa och Nordafrika, till London, Belgien, Paris och till Isle of Man. På 1960-talet återvände han till sin hemstad Mollet. Mollet är nu hem för Abelló stadsmuseum, som inte bara rymmer konstnärens verk utan också hans omfattande samling konstverk. Abello Prat förblev alltid trogen den figurativa stilen och skapade uttrycksfulla stilleben och landskap med ett tungt penseldrag som är typiskt för honom.
Minimala tecken på användning, något vågig på grund av teknik.