MATSERVIS, 53 delar, "Tibet", Arthur Percy, Gefle.
403987. MATSERVIS, 53 delar, "Tibet", Arthur Percy, Gefle.
9 flata tallrikar, diameter ca 24 cm.
11 assietter, 21 cm.
10 assietter, 19 cm.
12 djupa tallrikar, 24 cm.
Kanna, höjd 16,5 cm.
Såsskål, längd ca 19 cm.
Terrin med lock, längd ca 29 cm.
2 uppläggningsskålar med grepp, längd ca 23 cm.
1+1 uppläggningsskålar, längd ca 23 - 25,5 cm.
2+1+1 uppläggningsfat, längd ca 23,5 - 33 cm.
Enstaka sprickor, nagg och avslag. Missfärgningar. Slitage. Krackeleringar.
11 assietter, 21 cm.
10 assietter, 19 cm.
12 djupa tallrikar, 24 cm.
Kanna, höjd 16,5 cm.
Såsskål, längd ca 19 cm.