4039554. ILMARI TAPIOVAARA. Asko, matbord 'Pirkka'.
Ilmari Tapiovaara (1914-1999) för Asko, matbord/matbord, modell ”Pirkka”, furu, formgiven på 1950-talet, Finland. Bordsstruktur i furu med en förstärkt, svartlackerad bas och en rektangulär, tvådelad bordsskiva, förseglad med klarlack, märkt på undersidan.
ca H.73cm, L.120cm, B70cm.
Tecken på slitage, repor, fläckar på bordsskivan. Ramen fästes löst på bordsskivan och måste limmas helt igen.
ca H.73cm, L.120cm, B70cm.