403468. STRYKJÄRN, 11 st, bl.a. en märkt "6 - Skoglund & Olson Gefle", RUBANK, 2 st allmoge, 18/1900-tal.
Strykjärn, längd 14 - 22 cm, ett strykgärd märkt "6 - Skoglund & Olson Gefle".
Rubankar, 2 st, längd 34-69 cm.
Slitage. Ställvis anlupna strykjärn samt två med skadade handtag.