CRÉMEKOPPAR med FAT i LÅDOR, 10 delar, fältspatsporslin, Rörstrands samlarserie med Kungliga namnschiffer, 1900-tal.

403049. CRÉMEKOPPAR med FAT i LÅDOR, 10 delar, fältspatsporslin, Rörstrands samlarserie med Kungliga namnschiffer, 1900-tal.

Dekor i blått och guld med inspiration efter Gripsholmsservisen. Dekor med svenska kungars namnschiffer och valspråk; Fredrik I (1720-1751), Adolf Fredrik (1751-1771), Gustav III (1771-1792), Gustaf IV Adolf (1792-1809), Carl XIII (1809-1818).
5 st crèmekoppar med lock, höjd 8,5 cm.
5 st fat, diameter 12 cm.

Obetydligt bruksslitage i originalkartonger.

Gör en kostnadsfri värdering!

5 st fat, diameter 12 cm.

Antal besök: 1 079