Tvådelat. Nedre del med snedklaff och bakomliggande lådor samt skåp med två dörrar och bakomliggande hyllplan. Över del med två dörrar och tre bakomliggande hyllplan.
Slitage. Repor. Märken. Maskstungen baksida. Skador på det övre skåps nedre bakdel. Senare bemålat, kompletterat och renoverat.