SKEDAR, 3 st, Petter Åkerman (1754-1792), 1782, samt 2 st. Aktiebolaget Bernhard Hertz, 1903. Stockholm. Vikt 172 gram.

402502. SKEDAR, 3 st, Petter Åkerman (1754-1792), 1782, samt 2 st. Aktiebolaget Bernhard Hertz, 1903. Stockholm. Vikt 172 gram.

Sked, Petter Åkerman (1754-1792), 1782, stämplad "Z, ÅKERMAN, kattfot, S:t Erik-symbol," samt ristad åldermannaranka. Längd 21,3 cm.
Skedar, 2 st, Aktiebolaget Bernhard Hertz 1903, stämplade "ABH, kattfot, S, S:t Erik, L7". Längd 21,5 cm.

Bruksslitage, repor, inskriptioner/gravyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 997